Gebelikten Önce Yapılması Gereken Testler

Doktorunuza Danışın

Gebelikten önce ve gebelik boyunca sağlığınızın iyi olması gebeliğin her durumda oluşturabileceği sosyal, psikolojik ve tıbbi sorunları ve stresleri yenmenizde size yardımcı olabilir. Bu amaçla gebelik öncesi genel olarak sağlık kontrollerinden geçmeniz gereklidir. Tedavilerin, aşıların, hazırlıkların yapılması bütün gebelik boyunca size yardımcı olacaktır.

Gebelik bazen zaten bir problemdir, bu yüzden problemlerinizi çözdükten sonra gebeliğe başlamak daha akılcıdır. Sağlıklı bir bebeği kucağınıza aldıktan sonra nasıl olsa bir çok şeyi unutacaksınız. Ama sağlıklı bir gebelik ve bebekten önce kendiniz için, özellikle önleyici hekimlik kuralları içerisinde hekiminizle görüşmelisiniz. Bu görüşmede :

* Aile hayatınız,
* Tıbbi geçmişiniz,
* Evlilik süreniz,
* Aldığınız ilaçlar,
* Genetik sorunlar, gerekirse danışmanlık,
* BMI,beslenme durumunuz (vejeteryan) gibi özellikleriniz,
* Geçirdiğiniz gebelikler,
* Kan grubunuz,
* Diş bakımınız,
* Aşılarınız sorgulanmalıdır.

Genel Testler Nelerdir ?

Daha sonra gebelik sırasında sorun yaratabilecek hepatit, kızamıkçık, CMV gibi hastalıkların testleri yapılmalı eğer bağışıklık gelişmemişse bu hastalıklara karşı aşılar yapılmalı, bağışıklık geliştikten sonra gebelik planlanmalıdır. Bazen kolayca çözülebilen problemler gebelik sırasında tedavisi zor hastalıklara yol açabilir.

Ailenizdeki bazı hastalıkların da sizde olabilme olasılığı nedeniyle hekiminizle bunları tartışmalısınız. Ailenizde veya sizde şeker hastalığı,kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sara nöbetleri, yüksek tansiyon, zeka geriliği olan bebek doğurmuş olma (Down Send vb)gibi sorunlar varsa bunları hekiminize anlatmalı ya da hekiminizin bunları sormasına olanak sağlamalısınız.

Kalıtımsal hastalıklar konusu gebeliğin planlanmasında sorgulanması gereken diğer bir şıktır. Ailede bu tip kalıtımsal hastalıklar varsa bir genetik uzmanınca genetik açıdan danışmanlık gereklidir ve ayrıntılı bir aile öyküsü sonucunda, muayene ve bazı laboratuar testleri yapılabilir. Bu tür ailesel hastalıklardan özellikle yurdumuzda da sık görülenlerin bir kısmı aşağıda sıralanmıştır:

* Talasemi
* Tay-Sachs Hastalığı
* Orak hücreli anemi
* Hemofili
* Kas distrofisi
* Kistik fibrosis
* Hungtington korea
* Kırılgan-x

Benzer Konular: