Vajina Kaşıntıları Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina kaşıntıları neden olur?

Vajinal kaşıntıların bilinen en önemli sebebi vajinal enfeksiyonlardır. Bunun dışında alerjik sebepler ve çeşitli deri rahatsızlıkları olabileceği gibi bunun yanında genital bölgenin kanserojen hastalıklarıda kendini vajinal kaşıntı şeklinde gösterebilir. Vajinal enfeksiyonların en önemli sebebi olan vajen pH’ının ve bakteri ortamının dengesinin bozulmasının en önemli sebeplerinden birisi ilaç kullanımlarıyken, bir diğeri de adet öncesi dönem veya yeni bir partner gibi vajen pH’ının değişebileceği durumlardır. Bunun yanında havuz sonrası ıslak mayoyla oturulması veya duş alınmaması gibi durumlarda vajen pH’ını bozarak bu tarz enfeksiyonlara ve dolayısıyla vajinal kaşıntılara sebep olurlar.

Vajina kaşıntısı nasıl tedavi edilir?

Vajinal kaşıntının giderilmesinde en önemli nokta, doğal vajen pH’ını ve bakteri dengesine dönüşüm sağlayabilmesidir. Vajinal kaşıntının enfeksiyonal sebebi varsa tedavisi de hekim tarafından reçete edilen ağızdan veya vajinal olarak fitil şeklinde ya da krem şeklinde preparatlarla basit şekilde tedavisi mümkündür. Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlarda ise muhakkak bir hekime başvurulmalı ve altta yatan başka bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır.

İlişki sonrası vajina yanması olabilir mi?

Hemen ilişki sonrası oluşan vajinal kaşıntılar bir tahrişi gösterirken, daha sonraki günlerde ortaya çıkabilecek akıntının özellikle süt kesiği şeklinde beyaz bir akıntının eşlik ettiği genital bölgedeki kaşıntılar mantar enfeksiyonunu işaret eder. Vajinal kaşıntının en önemli sebeplerinden olan vajinal enfeksiyonların başında gelen mantar hastalığı, cinsel yolla bulaşabilmekle birlikte büyük oranda cinsel ilişki sonrası değil vajen pH’nın herhangi bir sebeple bozulması sonucu oluşmaktadır. İlişki sonrası cinsel yolla geçen mantar enfeksiyonlarına da rastlanılmaktadır. Yanlış bilinen özellikle toplumumuzda yaygın olan bir tutum da vajinal duş alınmasıdır. Vajinal duşla kastedilen şey, parmağın vajina bölgesinde ilerletilerek sabun veya başka bir temizleyici yardımıyla yıkanmaya çalışılmasıdır. Bu durum vajen pH’ını bozması açısından asla önerilen bir durum değildir. Tam tersi yararlı bakterilerin ölümüne yol açarak ciddi anlamda mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadır. Bu durumda yapılabilecek şey, vajen pH’ıyla uyumlu bir ürünle vajinal bölgenin temizlenmesi, iç kısma yani vajen içerisine hiçbir madde değdirilmemesidir. Burda önemli olan, kadın vajinasının kendi genital sıvısının en iyi temizleyici olduğunun unutulmamasıdır.

Vajina kaşıntısı olanlar vajinal bölgeyi nasıl temizlemeli?

Genital bölgenin en iyi temizleyicisi vajinanın kendi salgısıdır. Piyasadaki hiçbir ürün bunu başaramamaktadır. Dolayısıyla bir sektör haline gelmiş genital bölgeye özel deterjanlar, sabunlar daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Cinsel ilişki sonrası da başta olmak üzere, vajinal bölgenin özel bir temizliği bir durum söz konusu değildir. Sadece sabun yüksek pH’lı olduğu için vajen pH’ını bozabilmektedir. Dolayısıyla sadece basit bir düşük pH içeren temizleme ürünü yeterli olucaktır. Buda vajinal bölgeyi yani iç kısmı yıkamamak, oraya su tutmamak, oraya parmak sokarak temizlemeye çalışmamak kaydı ile. Vajinal kaşıntının en önemli sebeplerinden biri de vajinal bölgenin kıl yapısının temizlenmesidir. Burda özellikle jilet gibi kesici aletler bu bölgenin hassaslığı sebebiyle alerjik ve iritatif bir durum oluşturabilir. Yine aynı şekilde kimyasal içerikli epilatör kremler buna yol açabilmektedir. Burda tüylerin kökten alınması vajinal kaşıntı açısından çok daha deriye uyumlu hassas bir bakım oluşturabilir.

Vajinal kaşıntı hangi durumlarda normaldir?

Vajinal kaşıntı normal bir durum olmayıp, muhakkak ayrıntılı araştırılması gereken bir konuyu arz eder. Vajinanın pH’ının sık değişeceği durumlar dolayısıyla vajinal kaşıntıya yatkınlık yaratan bazı doğal durumlar da vardır. Bunların başında gebelik gelir. Gebelikte vajinal pH değiştiği için sık mantar enfeksiyonu ve kaşıntı izlenebilir. Bunun yanında şeker hastalığında da sık gördüğümüz bir durumdur. Dolayısıyla özellikle tekrarlayan vajinal kaşıntılarda altta yatan gizli bir insülin direnci yani şeker hastalığını araştırmakta çok önemlidir. Vajinada yüzün üzerinde mikro organizma bulunmakta ve bunlar orada düşük pH’lı bir ortam oluşturmaktadır. Herhangi bir sebeple vücutta herhangi bir enfeksiyon sonrası ağızdan alınan antibiyotikler vajinadaki asit yaratan yararlı bakterilerin ölümüne yol açmaktadır. Bu durumda mantar dediğimiz fırsatçı mikroorganizmalar çoğalarak vajinal enfeksiyona yani mantara yol açabilirler. Dolayısıyla antibiyotik kullanımı vajinal kaşıntının altında yatan en önemli ilaç kullanımlarının başında gelir.

Vajinada kaşınmayı önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Vajinal kaşıntının önlenmesinde en önemli nokta genital bölgenin havalanmasına dikkat edilmesidir. Bu dar pantolonların giyilmemesi, aynı zamanda sentetik iç çamaşırlarından uzak durulması, havuz sonrası ıslak mayoyla oturulmaması ve yine hemen havuz sonrası duş alınması gibi bir takım basit yöntemleri içerir. Vajinal bölgenin temizliğinde ise vajen ph’ıyla uyumlu yani düşük pH’lı piyasada satılan ürünlerden yararlanılabilir. Burada önemli olan aşırı şekilde kozmetik bir biçimde parfüm içeren veya diğer yumuşatıcılar içeren ilaç veya kremlerin alerji iritasyonuna yol açarak tam tersine vajinal kaşıntıyı arttırabilme potansiyelleridir. Dolayısıyla basit bir düşük pH’lı vajinal ürün kullanımı yeterlidir. Vajinal kaşıntı ve vajinal enfeksiyonları en sık gördüğümüz grup aşırı titiz, hijyenine aşırı önem veren bayanlardan oluşmaktadır.

Vajinal kaşıntının nedeni nasıl teşhis edilir?

Vajinal kaşıntının sebebi bir vajinal enfeksiyonsa burada çok önemli bir detay; kaşıntıya vajinal akıntının eşlik etmesidir. Eğer akıntı da eşlik ediyorsa başvurduğunuz doktorunuz gerekli incelemeden sonra bu sıvıdan bir örnek alıcak ve mikroskobik ortamda gerekli bakteriyel incelemeyi yapıcaktır. Bu mikroskop ortamında yapılan direk incelemenin yanında kültür ortamında da çeşitli özellikle cinsel yolla bulaşan vajinal enfeksiyon türleri tespit edilebilir. Burada diğer önemli bir nokta akıntının sebep olmadığı özellikle genital bölgede lokal olarak sadece bir bölgede hissedilen bir kaşıntının ciddi bir kanserojen durumun ilk belirtisi olabileceğidir. Bu durum muhakkak bu bölge diye ifade edilmeli ve doktor tarafından gerekirse bir biyopsi yöntemiyle ilgili inceleme yapılmalıdır.

Benzer Konular: